Nowinki w rozporządzeniach prawnych i podatkowych

Zarządzanie nieruchomościami - obowiązki zarządcy

Wybór zarządu wspólnoty to obowiązek, który musi zrealizować każda wspólnota mieszkaniowa. Dobre jest również posiadanie zarządcy nieruchomości, który spojrzy na budynek okiem “z zewnątrz” i zadba nie tylko o czystość, ale także o dokumentację. Często jednak okazuje się to sytuacją problemową, bo wielu mieszkańców danej nieruchomości uważa, że to wydatek zgoła niekonieczny i niepotrzebne generowanie kosztów. Czy takie podejście jest słuszne? Co tak naprawdę należy do kompetencji zarządcy nieruchomości i czy warto w niego inwestować? Przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz przeglądać oferty spod hasła “zarządzanie nieruchomościami warszawa http://edyl.pl/”.


Obowiązki zarządcy nieruchomości

Na pierwszy rzut oka, gdy przeglądasz oferty spod hasła “zarządzanie nieruchomościami warszawa”, może ci się wydawać, że zawód ten niczym nie różni się od administratora. Generalnie, znalezione tam oferty nie ułatwiają zrozumienia różnicy pomiędzy tymi dwoma zawodami, bo dla laika wszystko znalezione w Internecie po wpisaniu w okienko wyszukiwarki “zarządzanie nieruchomościami warszawa” jest dokładnie takie samo. Tymczasem zarządca nieruchomości znacząco różni się od administratora i jego kompetencje reguluje prawo. Musisz mieć tego świadomość, by nie zatrudnić do swojej nieruchomości osoby zarówno bez wiedzy, jak i koniecznej licencji. Okazuje się bowiem, że finalnie możesz mieć z tego powodu liczne problemy. Jeśli osoba bez uprawnień wykonuje zawód zarządcy nieruchomości, nie obejmuje jej prawo regulujące jej obowiązki. Zanim wybierzesz kogoś spośród wszystkich znalezionych pod hasłem “zarządzanie nieruchomościami warszawa”, musisz wiedzieć, że polskie prawo w zasadzie nie przewiduje takiego zawodu jak administrator budynku, jednocześnie jednak nakładając dość sporo obowiązków na zarządcę.


Musisz mieć świadomość, że zarządca nieruchomości ma naprawdę sporo obowiązków, którym musi sprostać. Dlatego przeglądając oferty spod hasła “zarządzanie nieruchomościami warszawa” tak naprawdę warto skupić się przede wszystkim na profesjonalnych firmach, które świadczą kompleksowe usługi na rzecz wspólnoty mieszkaniowej. Zwróć uwagę na lata doświadczenia - długa obecność na rynku często świadczy o fachowości danych specjalistów. Ustawy obowiązujące w Polsce nakładają na zarządcę obowiązek dbania o czystość i bezpieczeństwo nieruchomości - zarówno wewnątrz, jak i na całym jej terenie na zewnątrz. Oprócz regularnego sprzątania obejmuje to również odśnieżanie w czasie zimy - nie tylko chodników, ale również dróg osiedlowych i terenów przyległych. Zanim zaczniesz na poważnie przeglądać oferty pod hasłem “zarządzanie nieruchomościami warszawa”, zapoznaj się dokładnie z treścią odpowiednich ustaw. Znacząco ułatwi ci to ostateczny wybór.


Jednocześnie musisz pamiętać, że zarządca nieruchomości nie tylko sprząta. Do jego zadań należy także regularne kontrolowanie stanu technicznego budynku, który ma pod swoją opieką. To właśnie zarządca ma obowiązek sprawdzać stan przewodów - wentylacyjnych, spalinowych czy dymowych. To zarządca nieruchomości musi sprawdzać stan instalacji gazowej. A jego obowiązki nie kończą się na przedłużeniu obowiązków administratora budynku, bowiem zarządca to także osoba odpowiedzialna za wszelką dokumentację budynku. To właśnie zarządca przygotowuje wszystkie niezbędne dokumenty i prowadzi dokumentację. Odpowiada nie tylko za dokumenty finansowe, ale również te dotyczące spraw technicznych budynku, nad którym sprawuje pieczę. Co więcej, to właśnie on reprezentuje wspólnotę mieszkaniową na zewnątrz.Zobacz również: