Radca prawny czy adwokat – do kogo się udać?
W Polsce istnieje kilka zawodów prawniczych. Wśród nich znajdują się również zawody radcy prawnego oraz adwokata. Czym dokładnie zajmują się ci specjaliści i kiedy można skorzystać z ich wsparcia?
Do kogo udać się wtedy, gdy chodzi o spadki lub rozwód? Czy porad prawnych udziela tylko radca prawny? Czy może on reprezentować klientów w sądzie? A może konieczne jest skorzystanie z usług adwokata? To tylko kilka pytań, które nasuwają się w związku z profesjami radcy prawnego oraz adwokata.
Zarówno radca prawny, jak i adwokat to oddzielne zawody, ale obecnie różnice pomiędzy nimi są tak naprawdę niewielkie. W związku z tym osoby zainteresowane uzyskaniem profesjonalnych porad prawnych czy też reprezentacją przed sądem mogą na ogół udać się zarówno do kancelarii, którą prowadzi adwokat, jak i radca prawny Zielona Góra http://adwokatpelinski.pl/porady-prawne/ oraz w innych miejscowościach.
Poniżej prezentujemy dokładne informacje o powyższych profesjach, a także poruszamy tematykę różnić pomiędzy nimi, która często powoduje wiele pytań i problemów.
Czym zajmuje się radca prawny?
Radca prawny jest wolnym zawodem zaufania publicznego, który specjalizuje się w udzielaniu pomoc prawnej dla swoich klientów.
Zawód ten jest wykonywany na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.
Wśród głównych obowiązków radcy prawnego znajdują się:
· udzielanie porad prawnych
· przygotowywanie dokumentów, na przykład pozwów, wniosków, opinii prawnych
· opracowywanie projektów aktów prawnych
· występowanie w imieniu klienta przed sądami oraz urzędami jako pełnomocnik i obrońca
W przeszłości radca prawny miał inny zakres obowiązków niż obecnie. Zawód ten wywodzi się z okresu PRL-u, gdy radca był prawnikiem odpowiadającym za obsługę prawną państwowych firm, dlatego też nie mógł podejmować pracy w innym charakterze.
Obecnie, po serii zmian w przepisach, radca prawny Zielona Góra oraz pracujący w innych miastach może realizować swoje obowiązki w znacznie szerszym spektrum – praktycznie na takich samych zasadach jak adwokaci.
Czym zajmuje się adwokat?
Adwokat jest prawnikiem, który także zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej i jego zakres obsługi jest praktycznie taki sam jak w przypadku powyższych obowiązków radców prawnych.
Zawód adwokata jest wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.
Przyjęło się jednak, że adwokat posiada szersze uprawnienia do reprezentacji klientów niż radca prawny, co nie ma pokrycia w obecnie obowiązujących przepisach.
Radca prawny a adwokat – różnice
Obecnie zawód radcy prawnego i adwokata, jak wskazaliśmy wcześniej, niemalże się nie różnią.
Radca prawny może zarówno udzielać porad, jak i reprezentować klientów w sądach, także w sprawach rodzinnych i opiekuńczych, w procesach karnych i karnoskarbowych.
Główna różnica między profesją radcy prawnego a adwokata jest tak, że radca prawny może być obrońcą klienta w sprawach karnych i karnoskarbowych tylko wtedy, gdy nie pozostaje z nim w stosunku pracy, czyli nie jest przez niego zatrudniony.
Wobec tego wtedy, gdy pojawiają się problemy prawne, można udać się zarówno do kancelarii adwokata, jak i radcy prawnego.