Nowinki w rozporządzeniach prawnych i podatkowych

Ekran do projektora

Bez odpowiedniego ekranu do projektora nie może się odbyć żadna prezentacja czy wykład. Wyświetlanie obrazu na ścianie nie gwarantuje bowiem osiągnięcia zbyt wysokiej jakości. Ponadto często niemożliwym staje się oddanie rzeczywistych kolorów, które są widoczne na urządzeniu źródłowym. Jakie parametry wziąć pod uwagę, wybierając ekran do projektora?


Wybierz odpowiedni format ekranu do projektora

Na rynku dostępnych jest wiele ekranów do projektora, które posiadają przeróżne formaty. Jak jednak wybrać najbardziej odpowiedni, czyli taki, który sprostałby naszym oczekiwaniom? Po pierwsze musimy przeanalizować, w jaki sposób będziemy eksploatować ekran projekcyjny. Jeśli urządzenie ma stanowić uzupełnienie kina domowego i tym samym umożliwiać nam wyświetlanie filmów, wówczas wybierzmy format 16:9.


Jest on odpowiedni do następujących rozdzielczości: HD ready (1280 x 720), Full HD (1920 x 1080) oraz 4K (3840 x 2160). Taki format ekranu do projektora pozwoli dokładnie pokryć całą jego powierzchnię roboczą. Jeżeli jednak mamy zamiar wyświetlać na danym urządzeniu prezentacje multimedialne prowadząc wykłady czy prelekcje, powinniśmy wówczas zainteresować się formatem 4:3. W przypadku gdy chcemy wykorzystywać ekran do projektora do różnych celów możemy również zdecydować się na model wieloformatowy. Tego typu urządzania posiadają nawet pięć różnych formatów, z których możemy wybrać najbardziej odpowiedni w konkretnej sytuacji. Ponadto wieloformatowy ekran do projektora umożliwia podłączenie do niego różnego rodzaju źródeł wyświetlanego obrazu.


Dobierz wysokość i powierzchnię ekranu do projektora

Bardzo ważną kwestią jest także odpowiedni dobór wysokości ekranu do projektora. Przyjęto, że optymalna wysokość powinna stanowić 15 – 16 proc. odcinka od urządzenia do kanapy lub ostatniego rzędu w dużego rozmiaru sali. Jeśli zaś chodzi o wysokość montażu ekranu do projektora, należy zadbać, by wynosiła nie więcej niż jeden metr od podłogi.


Powierzchnia ekranu do projektora również ma ogromne znaczenie. Dostępne są zwykle dwie standardowe wersje: uniwersalna, która posiada biały kolor i dość dużą grubość oraz modele przeznaczone do kina domowego. Mają one barwę szarą, co pozwala na zwiększenie kontrastu i głębsze nasycenie kolorów. Ponadto weźmy również pod uwagę typ wnętrza, w którym będziemy korzystać z ekranu do projektora, a także natężenie światła, jakie dociera do danego pomieszczenia.


Ekran do projektora a współczynnik odbicia światła

Zanim zdecydujemy się na konkretny model ekranu do projektora, warto zwrócić uwagę na współczynnik odbicia światła, który jest oznaczany jako Gain Factor. Parametr ten odpowiada za jakość obrazu. Ekrany do projektora dostępne na rynku posiadają zwykle Gain Factor wynoszący 1, maksymalnie 1,5. Od czego zależy współczynnik? Od tego, jak mocno doświetlone jest pomieszczenie, w którym korzystamy z urządzenia. Im więcej znajduje się w nim źródeł światła, tym Gain Factor powinien być wyższy.


Podany zakres współczynnika doskonale sprawdzi wtedy, gdy ekranu do projektora używamy jako elementu kina domowego. Jednak nie tylko, bowiem takie parametry są również odpowiednie dla celów biznesowych. Pamiętajmy, że im wyższy współczynnik odbicia światła, tym obraz uzyskiwany na ekranie do projektora będzie jaśniejszy.


Od współczynnika odbicia światła zależy również inny parametr. Im Gain Factor jest wyższy, tym spada wartość kąta widzenia. Jest to bardzo ważna kwestia w przypadku wykorzystania ekranu do projektora w dużych salach, np. konferencyjnych lub szkolnych. Osoby, które będą zajmowały miejsca usytuowane daleko od urządzenia mogą odbierać obraz gorszej jakości niż osoby siedzące blisko ekranu. Na rynku dostępne są ekrany do projektora, które posiadają wąski kąt widzenia z jednocześnie wysokim współczynnikiem odbicia światła oraz modele, które charakteryzują się szerokim kątem widzenia, ale dość niskim współczynnikiem odbicia światła. Wybór jest więc uzależniony od tego, w jaki sposób będziemy eksploatować urządzenie.

Zobacz również: